Açlık kan şekeri kaç olmalı?

Açlık kan şekeri konusunda sizleri biraz bilgilendirmek istiyoruz sevgili arkadaşlar. Açlık kan şekeri kaç olmalı diye merak eden arkadaşlarımız için Şimdi sizlere aşağıda bir takım açıklamalar yapacağız.

Açlık kan şekeri ,Ortalama olarak 8 saat boyunca insanların yemek yemeden Yalnızca su içip yaptırdığı kan şekeri testidir. Yani 8 saat boyunca yemek yemeden Sadece su içerseniz, Açlık kan şekeriniz düşebilir. Çoğunlukla gece uykusu alındıktan hemen sonra ,bakılabilen Bu testte Kandaki glikoz miktarının da olan değerlere önem gösterilmektedir.

Aç kaldığınız süre boyunca vücudumuzda Glukagon üretilir, ve bu vücuttaki plazma glikozu arttırmaktadır. Eğer bir insan diyabet yaşamıyorsa ,vücutları artan glikoz seviyesini dengelemek amacıyla durmadan insülin üretmektedir. Diyabetli olan insanlar kan şekerini dengeleyen bilecek kadar insülin üretemezler.Bu nedenle diyabetlilerde vücutları üretebilen insülinin Gerektiği kadar kullanamaz. Yani sonuç olarak kanınızdaki glikoz seviyesi test edildiği zaman, diyabetli kişilerde diyabeti olmayan kişilere göre çok daha yüksek miktarlarda kan şekeri seviyesi görülmektedir Bu da yapılan test sonucunda hemen ortaya çıkan bir durumdur.

Kimler kan şekeri testi yaptırmalıdır?

Kimler kan şekeri testi yaptırmalıdır diye düşünecek olursak Eğer ;arkadaşlar özellikle ailesinde bir Diyabet hastası olan kişilerin, kan şekeri testi yaptırmaları gerekmektedir. Hamile olduğu dönemlerde diyabet yaşamış olan birisi var ise eğer ,ailenizin içerisinde yüksek kolesterol ve tansiyon gibi rahatsızlıklar geçirmiş iseniz kalp rahatsızlığınız veya benzeri bir kan şekeri düşüklüğünün yaşanıyorsa kesinlikle kan şekerimizi gidip bir doktora ölçtürmeniz de fayda bulunmaktadır. Diyabet sorun yaşayan insanlar, genelde ağız kuruluğu ,sinirlilik ,asabiyet ,kilo kaybı ,yorgunluk ve bunlara benzeyen bir takım şikayetler yaşadığında kan şekeri testi yaptırmanız da fayda vardır. Açlık kan şekerini ölçtürmeden önce , kesinlikle sigara ve alkol almamalısınız. Duygusal değişimler yaşamalısınız. Alkol almamalısınız ve birtakım Bazı hastalıklar bu duruma etkileyebilen farklı değerlerdir. Bu nedenle iki taraflı zamanda Test yapmak veya tokluk kan şekeri ne de bakılması durumu kan şekeri durumunuzu açıklığa kavuşturacaktır.

Açlık kan şekeri düşüklüğü nedir? Belirtileri nelerdir?

Peki Açlık kan şekerinin belirtileri nelerdir ?  Açlık kan şekeri düşüklüğü ne demektir ?  Ne anlama gelmektedir ?konusuna değinecek olursak, Açlık kan şekerinin 70 miligramın altına düşmesi hipoglisemi , Yani kan şekeri düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır..

Terleme ,iştahınızı kesilmesi, başınızın veya karnınızın yoğun bir şekilde ağrıması, Gözlerinizin bulanıklaşarak görme duyularımızın kaybolması ,halsizlik gibi belirtiler hipoglisemi hastalığının yani Açlık kan şekeri düşüklüğünün en büyük belirtilerindendir. Aşırı derecede Kan şekerinin düşmesi ,bilinç kaybına da Sebep olabilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Diyanet rahatsızlığı olmayan insanların kan şekeri 50 miligramın altına düşmez, çünkü vücut uyarılarak insülin salgısı durur ve hormonlarının kan şekerini yükseltmek için harekete geçerek durumu dengelerler Bu yüzden kişiler açlık hissederler.

Açlık kan şekeri yüksekliği nedir? Belirtileri nelerdir?

Peki Açlık kan şekeri yüksekliği neden kaynaklanır ? diye soracak olursanız bunun belirtilerini de merak ediyorsanız onu da sizlere şu şekilde açıklayabiliriz;

Açlık kan şekerinin 120 miligramdan fazla miktarda olması hiperglisemi, Yani kan şekeri yüksekliği anlamına gelen bir hastalıktır. Hipergliseminin belirtileri ise çok fazla su içme isteği, ağzınızın kuruması, aşırı bir yorgunluk ,vücudumuzda oluşan yaraların geç bir şekilde iyileşmesi ,kilo kaybetmeniz gibi belirtiler olarak gösterilebilen şeylerdir. Çünkü diyabetli bir kişinin kan şekeri 180 miligramdan yukarı çıktığında, idrara şeker karışmaktadır ve bu durumda kişi de fazla su kaybına sebep olur. Böylece çok fazla su içme isteğini ihtiyaç duyarsınız. Aşırı bir şekilde susarsınız ve ağzınızda kuruluk hissiyatı oluşmaya başlar. Ağzınızın kurduğunu hissedersiniz ,diyabet rahatsızlığı veya metabolizma problemi olmayan insanların Açlık kan şekeri 100 miligramdan fazla olmamaktadır.

 

 

 

 

 

Bir önceki içeriğimizSivilceler için en etkili çözümler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir