Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ? Zararları Nelerdir ?

Asit yağmurları, fosil yakıtların yakılması ile oluşan bir çeşit Yağmur şeklidir. Özellikle endüstriyel olayların ve Yoğun enerji tüketiminin çok fazla olduğu bölgelerde, yakılan Petrol, fosil, kömür gibi yakıtlardan, kükürt gazları ve azotlar meydana gelmektedir.Meydana gelen bu gazlar, Bulutlarda bulunan su buharı ile birlikte bir tepkime içerisinde bulunarak, Nitrik Ve sülfürik asitleri ortaya çıkarırlar. Sonrasında ise ,bu Neticede yağmur, kar, dolu ve Sis gibi doğal olaylar yeryüzünde oluşurlar.

Normal şartlarda oluşmakta olan ve yeryüzünde yağmakta olan sıradan yağmurların ph değerleri 5.6 bazılarında olmaktadır 5.6 pH değerinin altına düşen yağmurlara ise Asit yağmuru adı verilir.Asit yağmurları yıllar önce bilinmeyen bir olaydır. Fakat sanayileşmenin ve sanayi devriminin kükürt ve azot gazlarını atmosferde çok yoğun bir şekilde ve hızlı bir şekilde biriktirmesinden sonra insanlar tarafından hissedilen bir durum olmuştur.ilk olarak asit yağmurlarının fark edildiği yıl 1852 yılıdır. 1852 yılında ,sanayinin Odak noktası olan İngiltere’de, Robert angus isimli bir bilim adamı Asit yağmurları ile hava kirliliğinin arasındaki farkları asit yağmurunun atmosfere olan etkisi ve kirlilikler ile oluşan etkileşimleri fark etmiş ve sanayi dalının, asit yağmurlarının yağmasını tetiklediğini bilimsel olarak ortaya koymuştur.

Asit yağmurları sadece yaşadıkları bölgeyi değil, yakınında bulunan tüm coğrafyayı etkileyen yağmurlardır. Örnek vermemiz gerekirse, Doğu Avrupa ve Rusya gibi bölgelerde yoğun bir şekilde fosil yakıtlarının tüketilmiş olması sonucunda, etrafındaki birçok ülkeyi de etkilemektedir.Günümüzde bu bilim adamları tarafından ispatlanmış ve bilinen bir şeydir.Bu sebepten dolayı, 1997 yılında tam olarak 160 ülkenin katılmış bulunduğu Kyoto Protokolü imzalanmış ve bu protokol ile her ülke azot ve karbon salınımını, 1999 yılındaki düzeylere düşürmek zorunda kalmışlardır.Fakat bu ülkelerin haricinde Sizlerin de bildiği gibi sanayileşme konusunda en iyilerden birisi olan Çin, bu protokolu imzalamamıştır. Çünkü; Sanayi Çin ekonomisi açısından çok ve çok önemlidir. Çin’den yayılmakta olan kükürt ve azot gazları, atmosfer hareketleri sonucunda ise Japonya’ya Asit yağmurları olarak yağmaktadır. ve Japonya tarımı bu yağışlardan zarar görmektedir. Bundan dolayı Japonya her yıl bedava olarak Çin’e Fabrikalar için baca filtresi vermektedir. Aralarında Herhangi bir problem yaşanmaması için ve Çindeki sanayileşmenin oluşturduğu asit yağmurlarının Japonya’ya yağarak Tarım Sektörünü etkilememesi için, Japonya ile Çin arasında böyle bir anlaşma vardır.

Asit yağmurlarının tarım sektörüne vermiş olduğu zararlar bir tarafa Ayrıca bu ağaçlar fabrika motorlu araçlar termik santraller gibi insan faaliyetleri sonucunda oluştuğu gibi yanardağ faaliyetleri gibi doğal olaylar sonucunda meydana gelebilirler.

Peki Asit Yağmurlarının Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

Asit yağmurlarının genel olarak etkilerini zararlarını sıralamamız gerekirse şu şekilde örnek verebiliriz.

  • Asit yağmurları, göllerde ve akarsularda Sudaki asit dengesini bozarak, balıkların ölümüne ya da zehirlenmesine sebep olabilirler.Balıkların bu durumdan etkilenmesi besin zinciri yoluyla doğal olarak insanları yani bizleri de etkilemektedir.
  • Asit yağmurları, havada bulunan sülfat, solunum yoluyla alınmakta ve bunun sonucunda ise insanlarda kanser ,astım, bronşit gibi çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedirler.
  • Toprakta bulunan alüminyum çözülmesine neden olurlar ve ağaç kökleri besinlerinden faydalanamaz yani toprakta bulunan alüminyum sömürdükleri için ve çözülmesine neden oldukları için ağaç kökleri besinlerden faydalanamazlar.
  • kireç mermer yada kumtaşı ile yapılan ve içerisinde Kalsiyum karbonat bulunduran tarihi eserlere İnanılmaz bir şekilde zarar vermektedirler. İstanbul’da bulunan Surlar bunun bir örneğidir.

Asit yağmurlarının önlenmesi için neler yapılabileceğini örneklerle açıklayınız dersiniz;

Bu durumda ,asit yağmurlarının etkisini en aza indirebilmek için insanların yapabilecekleri şeyler arasında, enerji üretiminde kullanılan termik santrallerin yerine, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırmak gerekmektedir. Bunlara Örnek vermek gerekirse; güneş enerjisi ,jeotermal enerji, ve rüzgar enerjisi kullanılabilir.Ayrıca Elimizden geldiği kadar orman yangınları engellenmeli, yeşil alanlar daha da fazlalaştırılmalı, şehir içi ulaşımda özel araçların yerine toplu taşımalar kullanılmalı, hava yolu olduğundan fazla kirleten kaçak kömür kullanmamalı, endüstriyel tesislerin bacalarına Tıpkı Japonya’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ne verdiği gibi filtreler takılmalı ve araçların bakımı ise zamanında yapılmalıdır.

Asit yağmurlarının canlılara etkisi

Ayrıca asit yağmurlarının canlılar üzerindeki etkisi de oldukça yoğun ve bilinen birşeydir. Asit yağmurlarının Sox emisyonu, insanlarda solunum yolu enfeksiyonlarına ve Kalp hastalıklarına sebep olan en büyük etkenlerden birisidir. Fosil yakıtların yanması sonucu oluşan nox emisyonu ise solunum sonucu aside dönüşerek insanlarda akciğer dokusunu tahrip eder ve kanserlere sebep olur. Asit yağmurlarının canlılara olan etkilerinin arasında en büyük etkisi Biz insanlara olmaktadır.

Asit yağmurlarının yer altındaki ve yer üstündeki içme sularına karışması, topraktaki metallerle tepkime vermesi sonucu, bitkiler, Sudaki balık gibi canlılar Üzerinde büyük bir etki oluşturarak onların bünyesinde asit maddelerini stoklar. Ve bunun sonucunda ise insanların o suları içmesi, o balıkları yemesi ve o bitkilerden faydalanması ile Bizler de guatr, ülser, bronşit, astım gibi hastalıkların oluşmasına da sebep olmaktadır.

Ayrıca Asit yağmurları hakkında aklınıza takılan aşağıdaki gibi sorularınız varsa sitemizin arama bölümünü kullanarak Asit yağmurları hakkında daha detaylı bilgilere ve diğer makalelerimize ulaşabilir Asit yağmurları konusunda ödevlerinizi yapabilir Asit yağmurları konusunda merak ettiğiniz tüm hususları öğrenebilirsiniz.

asit yağmurlarının canlılara etkisi
asit yağmurları nasıl oluşur kısaca
asit yağmurlarının tarihi eserlere etkisi
asit yağmurları nerelerde görülür
asit yağmurları araçlara zarar verir mi
asit yağmurlarını azaltmak için neler yapılabilir
asit yağmurlarının azaltılması amacı ile sizce neler yapılabilir
asit yağmurlarının arabalara zararları

Aşağıdaki video da sizlere Asit yağmurları konusunda bilgilendirecek görüntüler ve anlatımlar içermektedir.Dilerseniz izleyebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimizArkeologların Şimdiye Kadar Bulduğu 7 Utanç Verici Şey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir