Benekli Fare kuşları Nasıl Canlılardır?

Benekli fare kuşları nasıl canlılardır? nerelerde yetiştirilir? nasıl büyürler? özellikleri nelerdir? konusunda merak ve arkadaşlarınız için yayınlamış olduğumuz makalemizde sizlere benekli Fare kuşları hakkında bilgiler vereceğiz.

Benekli Fane kuşları, ortalama 25 28 santimetre arasındadırlar ve 50 ile 55 gram olarak bilinirler. Uzun parçalı kuyrukları narin bir vücutları vardır. Kısa kanatları ,güçlü bacakları ve ayakları vardır.  Püskül benzeri sorguç, tüyler esas olarak açık kahverengidir. sorguç veya yanaklarında daha krem rengidir. Çeneleri ve göz altı siyah tonlarındadır.

Ağaçların dallarının arasında FAREYE benzer bir şekilde silerek ilerlerken, dengelerini sağlayabilmek için oldukça uzun olan kuyruklarını kullanırlar. Çok sosyal bir hayvandır. Küçük gruplar halinde yaşarlar ve son derece sevimli bir hayvandır.

Yuvalarını ağaçların arasına çalılıklarda ve yeşilliklerle bir hazne şeklinde yaparlar. Kuluçkaya yatarken, kuluçkaya yatması için yanlarında eşleri de bulunur. Ortalama iki ya da üç yumurta doğururlar ve 10 11 gün içerisinde 4 ya da 8 yavru yaparlar.Benekli fare kuşları, her ne kadar bilinen bir hayvan olmasa da, bulunması çok zordur.Gerdan kısmında bulunan gümüş rengi noktalarla, başının arkasında bulunan belirli belirsiz harelenme dışında esas olarak kahverengi bir renge sahiplerdir.Yine de sıradan kuşlarının bütün özelliklerine taşımaktadırlar. Küçücük boyları, üçgene benzeyen sorguçları,  buruna benzeyen bir gagaları, oldukça dikkat çekici uzunlukta olan ve yaşlandıkça incelen bir kuyrukları bulunmaktadır.

Çoğunlukla Güney Afrika bölgesinde bulunan benekli fare kuşları, Habitat bakımından geniş bir çeşitlilik gösterirler. Ağaçlık ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Bodur çalılıklar, Park ve bahçelere kadar yaşamaktadırlar. İnsanlar tarafından çok dikkat çeken bir hayvan değillerdir.

Benekli fare kuşları , vejeteryan hayvanlardır. Yani Et yemezler. Yerel koşullarda çeşidine ve buna bağlı olarak her türlü bitkiye eğilimli hayvanlardır. Başlıca besin olarak meyve, sebze ve bitki yerler. Bunların arasında çiçekler, ne kadar Ağaç kabukları, süngüler, ve filizlerde tüketen canlılardır.Güney Afrika bölgesinde zehirli otları yiyebilen tek tuş benekli fare kuşlarıdır. Bu kadar çok bitki yedikleri için genellikle sıvı ihtiyacını uzak dururlar. Tabi ki Susuz da Çok fazla duramazlar ve  yine de böyle bir ihtiyaç gerektiğinde, Göl kıyılarına su birikintilerine giderek su ihtiyaçlarını giderirler. Birçok Kuşun aksine, gagalarında depoladıkları suyu kafalarını yukarıya kaldırarak yemek yerine suyu emerek gitmeyi tercih ederler.

 

Bir önceki içeriğimizBeyin Hasarı Karakterimizi Değiştirebilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir