Beyin Hasarı Karakterimizi Değiştirebilir mi?

Kim olduğumuz ve neyin bizi biz yaptığı, İnsanlık da Yıllar Boyunca tartışılan ve araştırılan bir konu olarak sürekli gündeme gelen bir durumdur. Kişisel seviyede karakter, sıcakkanlı, bencillik, kibarlık ve bunlara benzer birçok davranışlardan oluşan şey bizim kişilik ve karakterinizdir. Daha ayrıntılı olarak anlatmamız gerekirse; Çevremizde bulunan dünyaya nasıl yanıt verdiğimiz ve duygularımızı nasıl yönlendirdiğimiz ile ilgilidir.

Yıllardır, tarih boyunca karakter özellikleri ve tecrübeler beyinden ve fiziksel kısımlardan bambaşka ve ayrı olarak düşünülmüştür.Bu durumda, beynimizi herhangi bir zarar gelmesi durumunda, insanların Kişiliğini ve karakterinin etkilenmeyeceği varsayılmıştır. Lakin ; Phineas Gage Vakası ile bu varsayım insanlar tarafından tartışılmaya başlandı.

1885 yılında 25 yaşında olan Phineas Gage, bir demiryolu şirketinde işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Demiryolunda işçi olarak çalışması esnasında, kayaların yerinden oynatabilmek için,Tıpkı şimdi de tüneller açılırken olduğu gibi patlamalar gerekmekteydi. Bu patlamalar bir toz ve demir Çubuk ile ilgili olduğundan dolayı, bir saniyelik dikkat dağılması ile patlamayı gerçekleştirdi. Ne yazık ki, Orada bulunan Çubuk sol çenesine girdi. Dolayısıyla Kafatası delindi. Çubuk ön beyninden geçti ve kafasının tepesinden çıktı. Günümüzün lüks ve modern yöntemleri Bu olayda hasar gören kafa Bölgesi’nin prefrontal korteks olduğunu ortaya çıkardı.

Bu kazadan hemen sonra demiryolu işçisinin tavırları ,davranışları ,karakteri ve kişiliği tamamen değişmiştir. Bu kaza başına gelmeden önce saygılı, iyi huylu, akıllı, çalışkan bir insan iken; kazadan hemen sonra sorumsuz, saygısız, kaba, saldırgan ve asi bir insan olduğu görüldü. Çok umursamaz bir insandı. Mantıklı kararlar veremiyordu. Benzer durum başka insanların da başına gelmiştir.

Peki bütün bu vakalarda ki ortak noktamız nedir diye soracak olursanız

İnsanların bu tarz hasarları gördükten sonra huylarını karakterlerinin ve kişiliklerini değişmesinin sebebi prefrontal Kortekste bulunan orbitofrontal korteks in zarar görmesinden kaynaklanmaktadır.

Geniş çaplı olarak bu rahatsızlığı araştırdığımız zaman, davranışları kontrol etme, duyguları yönlendirm,e düzgün ve uygun bir şekilde cevap verebilmek konularında, bu Rahatsızlığın çok büyük rolü ne olduğu ve beyni etkilediği bilim adamları tarafından ortaya koyuldu.

insanların içgüdülerini beyinde yürütüldüğü kısım, Omuriliğin hemen ucunda bulunan beyin sapı adı verilen bölgedir. Beyin sapının işleminin tamamlanmasının ardından, bu içgüdülerin kontrol edildiği bölüm olarak prefrontal korteksin çalışma sistemi insan vücudunda ve insan yapısında karakteristik olarak ortaya çıkarılmıştır lakin prefrontal korteksin beyin sapı üzerinde nasıl kontrolü sağlandı henüz bilinmemektedir.

insanoğlunda prefrontal korteks denilen durum, ergenlik döneminde başlar kendi kendini geliştirir ve olgunlaşmaya başlar tıpkı bir meyve gibidir.Bu durumda, küçük çocukların içgüdülerini ve Hissiyatlarını bizlere anlatmak istedikleri şeyi neden tam olarak kontrol edemediğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bilim adamları bu durumun tam olarak nasıl meydana geldiği ve delilerdeki ,Yani akıl hastalarındaki etkisi üzerindeki araştırmalarına durmadan devam etmektedirler.

 

 

Ayrıca internet sitemizde aşağıda bulunan kelimeler de merak ettiğiniz konuları da arama menüsünü kullanarak bulabilir ve merak ettiğiniz konularla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

phineas gage filmi
phineas gage kimdir
phineas gage nasıl okunur
phineas gage filmi izle
phineas gage psychology

Bir önceki içeriğimizWhatsApp'tan Ses getiren yenilik. ! Yanlış mesaja son. ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir