Delik Korkusu (Tripofobi) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Delik korkusu olan insanlara yardımcı olabilmek açısından yayınlamış olduğunuz bu makalemizde sizlere tripofobi konusunda biraz bilgiler vermek istiyorum sevgili arkadaşlar. Delikli ve gözenekli olan tüm maddeleri ve yapılara karşı duyulan bir çeşit psikolojik hastalıktır.Bu konuda insanlara ve yapılara karşı yüksek korku ve kaçınma duygusu oluşan eyleme tripofobi adı verilir. Neden oluştuğu bilinmeyen bir rahatsızlıktır içi dolu veya boş olan gözeneklere karşı duyulan bir çeşit korku türüdür.

Google arama motorunda bu hastalıkla ilgili yapılan araştırmalara baktığımız zaman bu şekilde aramalar karşımıza çıkmaktadır sizlere Bu konuda da yardımcı olmak için yazımıza devam ediyoruz.

  • tripofobi tedavi
    tripofobi fotoğrafları
    tripofobik nedir
    tripofobi ameliyatı

Özellikle son zamanlarda meydana çıkmış olan bu enteresan Rahatsızlığın çok geniş kitleleri ve insanların birçoğunu etkilediği tespit edilmiştir. Yurtdışında ,Avrupa’da yapılan araştırmalara göre, her 1000 kişiden 150 kişi ise bu rahatsızlığı taşımaktadır. Özellikle zararsız bir hastalık olarak bilinen tripofobi, insanlarda yüksek rahatsızlık ve kaygı durumunu oluşturarak ortaya çıkarır. Uzmanların açıkladığı birtakım makalelere bakacak olursak, delikli gözenekler mide bulantısı aşırı korku gibi enteresan durumlar hissettirebiliyor.

Tripofıbi rahatsızlığı , Lotus bitkisi  gibi sadece içi dolu deliklere sahip olan bitkilere karşı oluşmuyor. Delikli olan tüm ürünlere, maddelere, emperyallere karşı bu korku Maalesef ki gerçekleşebiliyor. Bu rahatsızlığı etkileyebilen pek çok durum olduğunu da biliyoruz, içi boş olan inşaatlar, karmaşık delik görüntüleri, sünger vesaire bunlara benzeyen birçok şeyden korkma durumu yaşanabiliyor. Ayrıca tripofobi ye sahip olan insanlar sadece bunun gibi deliklerden değil, düzenli düzgün yan yana ve sıralı olan deliklerden de rahatsız olabiliyorlar. Bu da küme yapılara sahip olan bitkilerden oluşuyor. Delik ve Korku kelimelerinden türemiş olan tripofobi hakkında tam olarak bir korku anlamı içermez sevgili arkadaşlar, bu rahatsızlığı yaşayan insanlar deliklerden korkmaktan daha fazla tiksindiğini ve rahatsızlık yaşadığını söylüyorlar. Yani tripofobiyi bu durumda Korkma halin haricinde değerlendirmemiz gerekiyor.

 

 

Bir önceki içeriğimizEbabil Kuşu ve Bilinmeyen Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Aramalar:

  • tripofobi neden olur
Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir