Egzamadan Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Egzamadan korunmak için çeşitli yöntemler arkadaşlarını düşünerek açmış Olduğumuz bu makalemizde sizlere Egzamadan korunmanın çeşitli yollarından bahsedeceğiz.

Günümüz toplumunda yaygın olarak görülen en büyük hastalıklardan birisi, Özellikle de parmak aralarında saç derisinde ve ellerde ortaya çıkan egzama hastalığı ülkemizde en çok ev hanımlarında meydana gelen bir hastalıktır.Ev hanımlarında bu hastalığın oluşma sebepleri ev temizliğinde kullanılan musluk suyu, çeşitli sabunlar ve deterjanlar olabilmektedir, Markası belli olmayan ve nasıl üretildiği belli olmayan kimyasal maddeleri kullanan ev hanımlarında egzama olasılığı çok yüksektir.

Bu nedenle egzama hastalığına yakalanmamak için ya da egzama hastalığından korunmak için elbette bir takım tedbirler alınması gerekiyor.

Deri üzerinde çıkan içi su dolu kabarcıklar

Egzama hastalığı ilk etapta elimizde, parmak aralarında İçerisi su dolu kabarcıklar olarak görülmektedir.Daha sonrasında ise elimizden ve parmaklarımızda su toplamış olan bu bölgeler kabuklaşmaya başlar. Kabuklaşmanın ardından ise bu bölgelerde kaşinmalar ve kepeklenmeler meydana gelir.Ancak,Egzama olan her hasta da bu durum aynı değildir.Bazı kişilerde su toplamış olan bölgeler sadece kaşınabilir.Ya da sadece kepeklenme ve deri kalınlaşması meydana gelebilir.Egzama hastalığı,ülkemiz de ve dünyada çok sık rastlanan bir hastalık olmasına rağmen malesef tıbbi olarak henüz tedavisi yoktur.Egzama hastalığını tedavi etmenin en olası yolu , bu hastalıktan kaçınmak ve korunmaktır.

Özellikle de deterjan ve sabun gibi kimyasal maddeler ile gün içerisinde daha çok aşir neşir olan insanlar bu hastalığa daha fazla yakalanmaktadır.Örneğin , kuaförler ve temizlik işçileri sıradan insanlara göre daha fazla risk altındadır.

Egzamadan Korunmanın Yolları

Egzama hastalığından korunmak için,öncelikle cildinizi güçlendirmek gerekir.Tedavi yöntemi olarak lokal kortikosteroidli pomadlar , kremler , çeşitli ıslak pansumanlar ve kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.Gün içerisinde çok sık olarak temizlik ürünleri kullanmak zorunda iseniz Egzama atak sıklığını azaltmak, deriyi güçlendirmek amacıyla nötral sabunlar, bariyer kremler, nemlendiriciler ve eldivenler kullanabilirsiniz.

  • Bulunduğunuz ortamlarda sürekli ısınmaya çalışın ve yeterli ve dengeli bir öneme sahip olmasını sağlayın.
  • Daha sık banyo yapmaya çalışın Ve gün içerisinde birkaç kez banyo yapmaya Özen gösterin.
  • Banyo yaparken Suyu çok fazla ısıtmayın. Çok sert lifler ve keseler kullanmayın. Banyodan sonra ise bütün vücudumuza nemlendirici krem sürün.
  • Bulunduğunuz ortama ya da evinizin sık sık havalandırın.
  • Evinizde polar battaniye, tüylü halılar, tüylü oyuncaklar, tüylü yorganlar gibi toz çeken eşyaları uyuduğunuz yatak odanızdan kaldırın.
  • Özellikle de, temizlik yaparken eldiven kullanan.Temizlikte Kullanılan çamaşır suyu, sabun, deterjan gibi temizlik ürünlerinin elimize temas etmesini engelleyin.
Ezgi Özcan
Ezgi Özcan hakkında 5 makale
Ezgi Özcan ( Öğretmen ) İçerik sağlayıcı Köşe Yazarı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*