Ejder Meyvesi Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Ejder meyvesi nedir ? Ejder meyvesi ne kadara satılır ? Ejder meyvesi nerelerde yetişir ? ejder meyvesinin faydaları nelerdir ? gibi soruların tamamının cevabını alabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz.

Ejder meyvesi, bilimsel anlamda değişik bir cinse sahip olan çeşitli kaktüs türlerinin tatlı pitaya olarak isim verilmiş olan haline denmektedir.Bunların hepsinden daha önemli olan ise 10 derece yaygın olan Hylocereus cinsinden olmasıdır.Birçok ülkenin kültüründe, Ejder meyvesi yetiştirmek bir güç olarak görülmektedir .Çünkü ejder meyvesinin birçok sağlık problemine faydası bulunmaktadır.

Ejder meyvesi üreten ülkelerin en başında, Orta Amerika ,Meksika ve Güney Amerika gelmektedir .Ayrıca, Endonezya’da, çabada, Taylantda Vietnamda ,Filipinler’de ,Tayland da Malezya’da ve Bangladeş’te Ejder meyvesi üretimi yaygın olarak yapılmaktadır.

Ejder meyvesi üzerinde gündüz çiçek açmış olarak görmeniz imkansızdır. Çünkü ,Ejder meyveleri sadece geceleri çiçek açarlar. Ejder meyvesinin Üzerinde büyük yapraklara sahip olan kokulu ayçiçeği şeklinde bir çiçek görürsünüz. Bu çiçeğin adı halk arasında gecenin kraliçesi olarak bilinir.Ejder meyvesi yenilebilir ve  çok güzel bir lezzeti bulunmaktadır. Ayrıca Ejder meyvesini evlerinizde ya da bahçede yetiştirebilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir ?

Ejder meyvesinin içerisinde bir çok mineral ,vitamin ve gizli bir yapıya sahip olması nedeniyle ,Sağlık konusunda birçok faydası bulunmaktadır. Ejder meyvesi ve turp gibi kırmızı kabuklu olan yiyecekler ağırlıklı olarak C vitamini içermektedirler.Bu nedenle, bu tarz bitkiler ve sebzeler ve mineral yönünden oldukça zengindiroler. Bu tarz meyvelerin içerisinde bol miktarda fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır.

Ejder meyveleri yağ asidi yönünden çok zengindir ve vücuda birçok katkısı bulunmaktadır .Albumin, antidoksan ve kanseri önleyici radikaller içermektedirler.

Adem Yavuz
Adem Yavuz hakkında 240 makale
Ellerneder.Com Site Kurucusu. Grafik Tasarımı , Web Tasarımı ve İnternet reklamcılığı. Moonstarweb Reklam Ajansı Kurucusu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*