Faktoring nedir ? Banka kredisinden farkı ve avantajları nelerdir ?
Özellikle ticaret hayatında nakit paraya olan ihtiyaç neredeyse her firmanın gündeminde olan ve bu firmaları değişik çözümlere sürükleyen bir durumdur.Bu gibi firmalar hem bankalardan kredi alma , hemde faktoring sistemi ile gerekli nakit ihtiyaçlarını giderme çabası içerisine girerler.Fakat banka kredisi ile faktoring arasında her iştetme sahibinin bilmesi gereken çok önemli farklar bulunmaktadır.

Buna örnek vererek devam edelim , Mesela ;

  • Faktoring ürünü

Bir firmanın en önemli hususlarından olan alacakları , en mükemmel biçimde değerlendirmeye odaklanır.Şirketlerin alacakları ödeme tarihinden önce değerlendirerek finansman kaynağı sağlar.Bu sebepten dolayı finansmanın vadesi ve miktarı da , ödenecekler ile pararlel olurlar. Bu durumda , ihtiyaç duyulandan fazla finansman durumu söz konusu olmaz.Maliyet seviyeleri kontrol altında tutulur.

Vadeli alacaklar dururken finansman açığı olması durumunda banka kredisi kapatımak için çaba gösterilir ise , alacaklı olan kişinin yanına verecekli kimliği de eklenmiş olur.Faktoring sisteminde ise alacaklı kişinin kimliği korumaya alınır.Faturası olan alacak nakite çevirilir ve finansmanın desteği sağlanmış olur.

  •  Banka Kredisinde

Genel olarak banka kredisinde size lazım olan miktardan çok daha fazlasını alırsınız , bu durumda ise aldığınız miktarın yüzdelik hesabına göre aldığınız bankaya göre faizini de ödemek zorunda kalırsınız.Lakin , faktoring olduğu zaman durum böyle Olmaz. Kendi alacağınızı mis gibi tahsil eder , faiz falan uğraşmadan ya da para kaybetmeden sıkıntısız işinizi çözersiniz.Bunların haricinde faktoring sisteminde , dosya masrafı , belgeler , evrak süreçleri gibi gereksiz şeyleri de beklemenize gerek kalmaz. İstediğiniz nakit ihtiyacınız çok hızlı bir şekilde sağlanır.

Bir önceki içeriğimizAdem Yavuz ildeç Kimdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir