Gergedan Virüsü Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Sağlık Bakanlığı toplamda 21 şehirden gelen örnekleri inceleme altına aldığında , Kasım ve Aralık aylarında grip haricinde başka virüslerin de olduğunu tespit etti.Bu virüslerin ise büyük bölümünü Gergedan Virüsü adı verilen bu hastalığın olduğunu belirledi.

Bu virüs hakkında profesörle çok ciddi iddialarda bulundular.Çünkü Gergedan Virüsüne yakalanan kişilerin,hastalık bitimine doğru çok ciddi başka hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek seviyede olduğu söyleniyor.

Gergedan gribi hakkındaki haber ( Ellerneder Haber Ajansı – Adem Yavuz İldeç ) 

Tıpkı Grip Olmşsunuz Gibi Hissettiriyor.!

Daha önceki yıllarda da gergedan virüsü ile ilgili ülkemizde belirtiler vardı.Ancak bu sene fazlası ile kendini göstermeye başladı.Genelde ilk bahar ve son bahar aylarında bulaşıyor.Grip gibi hissediyorsunuz ama akut adı verilen solunum yolu ile hastalığın en sık nedeni olan gergedan virüsüne yakalanmış olabilirsiniz.Sağlık bakanlığının kontrol ve incelemeleri ile Kasım ve Aralık aylarında virüsün olabildiğince yaygınlaştığı belirlendi.Gergedan Virüsü hastalığı tıpkı grip olmuşsunuz gibi hissettiriyor.

Bu hastalığa Yakalanan kişiler , öksürük ve hapşuruk yolu ile diğer insanlara da bulaşmasını sağlayabiliyor.Ayrıca çok küçük mikroplara sahip olduğu için uçuşarak hava da solunum yolu ile bulaşma ihtimalide oldukça yüksek.Bu hastalık ile ilgili araştıma yapan ve bu konuda uzman olan Prof. Dr. Sönmezoğlu, “Hastanın yakınındaki kişilerin bu havaya solumasıyla burun ve boğazdan giriyor ve solunum yolu epiteline tutunuyor. 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görülüyor” dedi.

Gergedan Virüsünün Belirtileri Nelerdir ?

Eğer gergedan virüsü sizi yakaldıysa ilk olarak burun kuruması ve karıncalanma , kaşınma hissedersiniz.Bunun haricinde ise , boğaz ağrısı , boğazda kaşınma ve karıncalanma olacaktır.

Burun akıntısı,Burunda balgam oluşması ve dolu olması,boğaz ağrısı,boğazın dolması,bir kaç gün süre ile devam eden nefes darlığı ve tıkanma,çok hapşırma,çok öksürme,koku alma duyusunu yitirme,tat alma duyusunu yitirme gibi belirtileri olur.Ayrıca sesiniz daha kalın ve boğuk çıkar.Aynı şekilde öksürüğüz de boğuk olacaktır.Vücut direncini düşürür ve halsizliğe neden olur.

Bu hastalığın size bulaşmasını engellemek için sık sık ellerinizi yıkamalısınız.
Adem Yavuz
Adem Yavuz hakkında 240 makale
Ellerneder.Com Site Kurucusu. Grafik Tasarımı , Web Tasarımı ve İnternet reklamcılığı. Moonstarweb Reklam Ajansı Kurucusu.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*