Kadına Şiddet Yine Durdurulamadı.

Son zamanlarda sıklıkla duyulup önüne geçilemeyen çığ gibi büyüyen bir hal oldu kadına şiddet peki neden durduralamıyor ? Yeterli önlemler alınmıyor mu ? Kadın bu duruma neden sesiz kalıyor? Şiddet gören kadın ne yapmalı? Şimdi hepsini ayrıntılı inceliyceğiz..

Anayasamızda kadına şiddetin gerekli şekilde cezalandırılması için kanunlar bulunmaktadır başlıca kanunlar şunlardır.Kanun No. 6284. Buraya tıklayarak Anayasamızın detaylarını inceleyebilirsiniz. Bu anayasamızda incelediğimizde kadına şiddeti engellemek için bütün olanaklar sunulduğunu görüyoruz.Şiddete uğrayan kadının çocukları ile birlikte sığınacak bir yuva iş imkanı Çocukların okul şiddet gösteren kişiden uzaklaştırma gibi olanaklar sunduğunu görüyoruz. Peki anayasa bu kadar geniş kapsamlı iken neden kadına şiddet durdurulamıyor. Görünen o ki şiddet gören kadın bu aşamalara gelmeden susmak zorunda kalıyor
en büyük yanlış da burada başlıyor zincirleme hatalar peşi sıra geliyor.Eğer ki kadın susması hakkını arasa Burada da devreye işleme konulmayan kanunlar giriyor yani kadını koru yamadan öldürülmüş oluyor.Buna hep birlikte dur dememiz gerekiyor. Hep birlikte takip etmemiz gerekiyor. Böylelikle hakim giydiği takım elbiseye bakmadan adaletle yargılasın kadında çekinmeden, korkmadan hakkını savuna bilsin.Peki şiddet gören Kadın ne yapmalı? Çözüm noktamızın en önemli anahtarı budur şiddet gören kadın önce kendini emniyete alarak polisin veya bulunduğu yere Jandarma bakıyorsa jandarmayı arayarak bildirmesi gerekmektedir.Eğer kadın yaralanmış sa acil olarak sağlık ekiplerinden yardım almak için 112’yi sonra polis(155) ekiplerini veya jandarmayı(156) çağırmalıdır. Şiddet gören kadın direk Cumhuriyet Savcılığı ne Zinde  şikayetçi olabileceği gibi il ve ilçe Sosyal Hizmetler müdürlükleri, belediyelerin veya barokların Kadın Dayanışma merkezleri, Mor Çatı gibi çeşitli kadın örgütlerinden yardım isteyebilir veya Alo 183’ü arayabilirler.Alo 183 kadın, çocuk, özürlü sosyal hizmet danışma hattı, şiddete maruz kalan veya kalma ihtimali bulunan kadınlara psikolojik, ekonomik ve hukuki destek vermekte ve gerekli duydukları hizmete ulaşmalarını sağlamaktadır.
Şunu unutmamalıyız eğer biz susarsak kimse bizim sesimizi duyurmaz. Eğer biz bu zulme boyun eğersek sonunu biz yazmış oluruz. Biz kadın olarak çok güçlüyüz….

Ezgi Özcan
Ezgi Özcan hakkında 5 makale
Ezgi Özcan ( Öğretmen ) İçerik sağlayıcı Köşe Yazarı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*