Kızlarda Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir

Ergenlik yaşam ve vücudunuzun bir çok değişiklik getiriyor olsa da, size bu yolculukta yalnız değilsin bilmeli. Tüm kadınlar – Annen de dahil olmak üzere, kadın öğretmenler ve teyzeler – ergenlik geçti. Eğer yol boyunca sorularınız varsa onlar sizin için büyük bir kaynak olabilir.

Eğer bir güzel, kendine güvenen genç bayan içine büyümeye hazırlamak gibi heyecanlı, ama aynı zamanda korkutucu olabilir. Ama merak etmeyin! Tamamen normal, biz sizin için burada olacağım. Kızlar ve sizi ve sizin gibi diğer kızlar bekliyor heyecan verici değişiklikler ergenlik hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıda okuyun.

1. Vücut Büyüme
Eğer fark edebilirsiniz Bir büyük değişiklik çocukluk döneminde yaptığı daha hızlı büyüyor. Bu gelişme hızına olarak bilinir. Öncelikle, sizin ayak ve elleri büyüyor fark edebilirsiniz. Sonraki, kol ve bacak kemikleri uzun boylu yapma, büyümek. Sen kemik boyutunda artış maç için bazı kilo verebilir. Vücudun geri kalanı yakalar kadar bu garip bir zaman olabilir, ama öyle zamanlar, vücudunuzun daha orantılı olacaktır.

2. Meme Geliştirme
İlk başta size meme altında, küçük tomurcuklar, ya da şişlikler gibi hissediyorum ne fark edebilirsiniz. Bundan sonra, göğüsleriniz giderek daha büyük ve dolgun alacak ve küçük bir yara haline gelebilir. Eğer göğüsler için uygun destek olabilir, böylece bir sutyen giyiyor önemli olacaktır. Boyutunu bulmak için Sütyen Kılavuzu göz atın. Ayrıca, her kızın farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Nasıl büyük ya da küçük göğüsleriniz haline aileniz fiziksel genetik özelliklere bağlıdır. Tam meme gelişimi genellikle 2-3 yıl sürer.

3. Vücut Saç
Yakında yeni yerlerde büyüyen yeni saç bulacaksınız. Kıvırcık saç kasık alanda (kendi alt mide bacaklarının arasına uzanan bölgede) büyüyen başlayacak. Bazı kızlar ise, kasık saç meme gelişiminden önce görünebilir. İlk başta, bu saç yumuşak ve çok onun orada değil. Daha sonra, saç uzun büyür ve küçük kıvırcık olur. O bacaklarının arasında büyüyen başlar rağmen, sonunda tüm kasık alanı kaplar ve üst, iç uyluk içerebilir. Bu genellikle 2-3 yıl sürer. Kasık saç büyümeye başlar birkaç ay sonra, saç da silah altında büyüyecek

4. Vücut Ter
Sizin ter bezleri daha fazla terlemeye neden, daha büyük ve daha aktif hale gelecektir. Bu göğüsler geliştirmek önce bile ortaya çıkabilir. Bu durumda kez terlemeyi azaltmaya yardımcı olmak için ter önleyici / deodorantı giymek isteyeceksiniz.

5. Cilt ve Saç Değişiklikler
Ergenlik sırasında, cildinizdeki gözenekler, özellikle yüzünüzde, daha fazla yağ üretir. Bu akne neden olabilir. Saçınızı yıkayın ve ergenlik boyunca gidiyoruz şimdi daha sık yüzleşmek zorunda olabilir. Bu sizin değişen cilt ihtiyaçlarını karşılamak için bir günlük cilt bakım rutini oluşturmak için iyi bir fikir olacaktır.

6. Jenitalya geliştirin
Sizin cinsel organına ya da özel alanlar, aynı zamanda büyümek ve ergenlik döneminde değiştirin. Sizin dış parçalar (vulva) iki takım tarafından alınmış olan “dudaklar.” Büyük dudaklar saçları var. İç, küçük dudaklar yok. Boyutunda Bu artış biraz. Vücudunuzun İçinde, vajina uzun oluyor ve rahim daha büyük oluyor.

7. Deşarj Oluşur
Deşarj nemlendirin ve vajina temizlemek için vücut tarafından üretilen bir açık veya bulutlu bir sıvıdır. Eğer dönemi başlamadan önce, muhtemelen iç çamaşırı içinde sarı veya beyaz lekeler fark edeceksiniz. Bu vajinadan doğal nem olduğunu. Bu gayet normal, ve menstruasyon olasılıkla altı 18 ay içinde başlayacak bir işarettir. Bazen, vajinal akıntı, beyaz clumpy, kalın veya sütlü olabilir. Bu durumda, bir mantar enfeksiyonu olabilir. Eğer herhangi bir sorunuz varsa ebeveynleri veya doktorunuzla konuşun.

8. Birinci Dönem Başlıyor
Bu değişikliklerin tümü ilk döneminin başlangıcına kadar yol. Normal ne emin olmayabilir, ama endişelenmenize gerek yoktur. İlk adet kanamalarını başlattığınızda, ilk iki yıl için öngörülemeyen olabilir. Döngüleri geliştirmek için bu genellikle 1-2 yıl sürer, bu yüzden bir süre için düzenli olmayabilir. Senin dönemi ve korumalı kalmak için en iyi yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.

Her kız farklı gelişir ve kendi hızda, yani cesareti olmayın. Bu değişiklikler genellikle yukarıda listelenen sırayla gerçekleşmesi, ancak bu onların size ne olduğunu sipariş olmayabilir – ve bu tamamen Tamam! Ne olursa olsun bütün bu değişikliklerin ne olur sipariş, sadece bir kadın olma yolunda olduğunu biliyorum – ve bu harika bir şey!

 

Bir önceki içeriğimizErkeklerde Ergenlik Dönemi Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir