Mars Gezegeni hakkında bilinmeyenler

Mars eski Çinli gökbilimciler için “ateş yıldızı” olarak bilinen ve bilim adamları hala Kızıl Gezegen ile ilgili sorular yanıyor. Uzay onlarca Mars’a gönderilen sonra bile, o kadar dünya hakkında bilinmemektedir. Burada Mars hakkında sahip olduğumuz en büyük çözülmemiş gizemleri bazılarıdır.
Bilim adamları yıllardır Mars iki taraf arasındaki farklar üzerinde şaşırtıcı edilmiştir. Potansiyel bir kez Mars yüzeyi boyunca akan su tarafından oluşturulan güneş sistemindeki en düz, pürüzsüz yerlerde, arasında – gezegenin kuzey yarımkürede düzgün ve düşük. Bu arada, Mars yüzeyinin güney yarısı kaba ve ağır kraterli ve yaklaşık 2.5 kilometre 5 kilometre kuzey havzasında daha yükseklik yüksek (4 km km 8). Son kanıtlar uzun zaman önce Mars içine şapır şupur dev uzay kaya neden olduğu gezegenin kuzey ve güney yarısı arasında görülen büyük eşitsizlik göstermektedir.

Metan – basit organik molekül – İlk On Earth 2003 yılında Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express uzay aracı tarafından Mars atmosferinde keşfedildi, atmosferik metan çok tür yiyecek sindirerek sığır gibi, hayat tarafından üretilir. Bu yüzden son zamanlarda. Etmedi Metan yüzden bu gazı üreten ne olursa olsun, yalnızca yaklaşık 300 yıldır Mars atmosferinde kararlı olduğu şüphelenilen Yine, örneğin volkanik aktivite gibi yaşam olmadan metan üretmek için yolları vardır. 2016 yılında lansmanı için planlanan ESA’nın uzay aracı ExoMars bu metan hakkında daha fazla bilgi edinmek için Mars ‘atmosferin kimyasal bileşimini ele alacağız.
kanıt büyük miktarda sıvı su zamanlar Mars yüzeyinde koştu, o arada şimdi Kızıl Gezegen’in yüzünde akar olsun veya olmasın gibi açık bir soru kalır göstermesine rağmen. Sıvı su yüzeyinde son gezegenimizin atmosfer basıncında, Dünya en arasında yaklaşık olarak 1/100 de, çok düşüktür. Ancak, Mars yamaçlarda görülen karanlık, dar çizgiler tuzlu su her bahar aşağı onları çalıştıran olabileceğini işaret ediyor.

Mars’ta okyanuslar var mıydı?
Mars sayıda misyonları sıvı su yüzeyine rastlamak için yeterli bir kez sıcak öneririz Kızıl Gezegen üzerindeki özelliklerin bir dizi ortaya çıkarmıştır. Bu özellikler. Engin okyanuslar, vadi ağları, nehir deltaları ve oluşturmak için su gerekli mineralleri gibi görünen ne dahil güneş sonra geri daha zayıf olduğu gibi Ancak, erken Mars’ın iklim güncel modeller, sıcak sıcaklıklar var olabilir nasıl böyle cant’açıklamak , bazı önde gelen bu özellikler rüzgarlar veya diğer mekanizmalar tarafından yaratılmış olup olmadığını sormak için. Yine, eski Mars yüzeyinde en az bir sitede sıvı su desteklemek için yeterince sıcak olduğunu düşündüren kanıtlar vardır. Diğer bulgular genellikle iddia olarak antik Mars, bir zamanlar soğuk ve ıslak, soğuk ve kuru değil de sıcak ve ıslak olduğunu işaret ediyor.

Mars’ta yaşam var mı?
ilk uzay aracı başarıyla Mars, NASA’nın Viking 1 kara tantalizingly çözülmezse bir gizemi başladı etmek: Mars’ta yaşamın kanıtı var mı? Viking ilk temsil ve şimdiye kadar sadece Mars’ta hayat aramak için çalışmayın ve bulguları ateşli bugün tartışılıyor. Viking metil klorür ve diklorometan gibi organik molekülleri tespit etmişti. Ancak, bu bileşikler karasal kirlenme olarak görevden alındı ​​-. Yani, yeryüzündeki hala iken uzay aracı hazırlamak için kullanılan temizleme sıvıları bildiğimiz gibi Mars yüzeyinin soğuk, radyasyon, hiper-kuraklık açısından, yaşam çok düşman ve diğer faktörlere bağlıdır. Yine, orada böyle Antarktika Kuru Vadiler ve Şili’de hiper-kurak Atacama Çölü soğuk, kuru topraklarda yeryüzünde aşırı ortamlarda, hayatta kalan hayatın sayısız örnekler. Hangi yeryüzünde sıvı su olduğunu neredeyse her yerde hayat vardır, ve Mars’ta okyanuslar kez orada olduğunu olasılığı eğer öyleyse hayat şimdiye kadar kaybolmamış olabilir mi, Mars’ta gelişti ve merak birçok yol açar. Bu soruları cevaplama ortak yaşam ya da evrenin geri kalanı olmayabilir nasıl aydınlatılmasına yardımcı olabilir.

Dünya üzerindeki yaşam Mars’ta başlayacak mı?
Mars’tan gelen Antarktika keşfetti Meteorlar – kozmik etkileri Red Planet kopan – Dünya üzerindeki mikroplar tarafından yapılmış olanları benzer yapılara sahip. O zamandan beri çok araştırma, bu yapılar için biyolojik açıklamalar yerine, kimyasal anlaşılacağı rağmen, tartışmalar devam ediyor. Bu bulgular Dünya’daki hayat aslında meteorların burada taşınan, uzun zaman önce Mars’ta geldiğini vermeyen olasılığını yükseltmek yapmak..

Kaynakca : http://www.space.com/13681-mars-biggest-mysteries-water-life.html

Bir önceki içeriğimizRibozomlar Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir