Narkolepsi Nedir ? Nasıl Tedavi edilir ?

Narkolepsi Sendromu

Narkolepsi hastalığı Türk toplumunun üçte birinde bulunan bir hastalık Şeklidir kişilerin yaşamlarını ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalıktır inanılmaz olumsuzluklar yaratır uygun olmayan durum ve zamanlarda aniden gelen uyku hali yaratan bir ruh sağlığı bozukluğu dur Narkolepsi kendisinde bulunan kişi her ne kadar onu sokuyorsun üzerindeki hissetmiş olduğu yorgunlu bir türlü gidemeyen bir hastalıktır tanınmaz veya uygun olarak ele alınmazsa Narkolepsi hastası olan kişinin yaşam kalite standartlarına inanılmaz ölçüde düşürecek hayat standartlarını bozabilir tıp dünyasında farmakoloji ve teknolojideki yeni gelişmelere bakacak olursak Narkolepsi kişiler normale yakın yaşam sürdüremezler.

Narkolepsi tedavi edilmezse ne olur ?

Narkolepsi hastalığının tam olarak neden olduğunun nedenleri bilinmese de beyinde uyku ve uyanıklık kontrol eden beyin kısmının bozuk bozulmuş olması olarak görülen bir hastalık şeklidir. Narkolepsi hastası olan kişilerin uyanık olması gereken saatlerde araları uyku ataklarının girmesi şeklinde tanımlanması da bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır en kolay tanınan belirti çok uyuma halleridir. Narkolepsi hastası olan kişi hiç alakası olmayan zamanlarda uykuya dalarken beyninin onu uyanık tutmama durumunun sonucudur. Psikolojik halüsinasyonlar ve uyku paralize gibi diğer tuhaf hastalıklara da sebep olan bir hastalık şeklidir bu semptomlar da kas thomas kaybı ve rüya görme ile ilişkili durumlardan kaynaklanan hastalık şekilleridir.

NARKOLEPSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Narkolepsi hastalığı olan insanlarda en sık görülen raslantılar şu şekildedir. Katopkelsi uyku paraziti gün içinde aşırı uykululuk halleri ,Hipnolojik halüsilasyonlar görmeye gibi çok oldu da gün içi aşırı yorgunluk hali veren en rahatsız edici durumlardan biridir.Bu belirtilerin tümü birden ortaya çıkabilir veya zaman içinde teker teker ekleyebilirler hastaların en az üçte birinde uykuluk hali en büyük belirtilerden biridir.

Narkolepsi Hastalarının aniden gelen zamansız uyku halleri

Tüm Narkolepsitikleri de gözlenen bir belirti veya ilk ortaya çıkan Semptomlardan birisi bu hastaların gün içerisinde anneden uykusunun gelmesi ve uykuya dalmasıdır. Narkolepsi ile olan kişiler aniden ve sürekli bir yorgunluk hissederek uyku halinde dalarlar.

Yemek yedikten hemen sonra herkezin uykuluk hissettiği  şeylerden birisidir. Bunun haricinde uyanık oldukları halde sohbet etme ,yazı yazma, film izleme, dizi izleme, puzzle yapma gibi durumlarda uykuluk hissederler. Bu uygulamalar kısa veya kendilerini canlı ve dinlenmiş olarak hissettirecek sürelerde de olabilir özellikle tehlikeli zamanlarında mesela araba kullanırken de aniden uykuya dalabilirler. Narkolepsi hastalığı bu açıdan çok tehlikeli bir hastalıktır ve en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

Bir önceki içeriğimizEvli Erkekler Neden Aldatır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir