Olumsuz Düşüncelerden Nasıl Kurtuluruz ?

Sürekli olumsuz şeyler düşünüyor ve buna bir türlü engel olamıyorsan. Olumsuz düşüncelerimden nasıl kurtulurum ,kafamdan olumsuz şeylerin planlarını nasıl atarım diye için içini yiyorsa, o zaman senin için hazırlamış olduğum bu yazıyı okumalısın.

Bazen hiç engel olamadığım bir şekilde zihninin her köşesini olumsuz düşünceler kaplayabilir.Böyle zamanlarda, kendine Düşünecek bir an yapacak ve bu durumdan nasıl kurtulacağına dair hiçbir şey yapamazsın.Çünkü hareket edemez bir hale gelirsin.Ama şöyle de bir şey var ki; sen kafanın içerisinde oluşan bu olumsuz düşüncelerden kaçmaya çalıştıkça, bu olumsuz düşünceler daha da büyür.Bu düşünceler iyice baş edilemez bir hale gelmişler gibi görünürler.Eğer ki kafanın içerisinde oluşan da olumsuz düşüncelerden kurtulmak istiyorsan ilk önce oluşmakta olan bu olumsuz düşüncelerin neden olduğunu ve çeşitlerini bilmemiz lazım.

  Bu düşünceleri senin düşmanınmış gibi değil. Aslında hayatına giren bir virüslermiş gibi düşünebilirsin.Kafamda oluşan bu virüslerden kurtulmak için onun nasıl bir şey olduğunu nelerden hoşlandığını ya da nelerden hoşlanmadığını çok iyi biliyor olman lazım ve ona göre hareket etmen lazım.Peki sen olumsuz düşüncelerini nasıl tanımayacaksın ? Mesela şöyle düşün; bir çocuk var küçük bir çocuk..!

Ve bu çocuk gelip sana diyor ki; ben çok korkuyorum. ! Ben çok öfkeliyim. ! kendimi çok kötü hissediyorum. !

işte Tam da böyle zamanlar bizim için çok önemli, çünkü o küçük çocuk sensin. Kendi kendine sormalısın ne oluyor böyle zamanlarda diye.Neden Ben üzgün hissediyorum ? neden ben kötü hissediyorum ? neden Ben yalnız hissediyorum ? neden Ben hayal kırıklığına uğramış hissediyorum diye kendinle münakaşa yapacaksın. Duygular bizim için ipuçları olacak.Duyguların ucundan tutup çektiğimiz zaman, hemen arkasından kafamızın içerisindeki olumsuz düşünceler gelmeye başlayacak.O zaman bizi Tam olarak neyin üzdüğünü neyin kötü hissettirdiğini ancak o zaman net bir şekilde anlayabiliriz.

Bu konu ile ilgili internet üzerinde yapılan araştırmalara Geniş çaplı olarak göz attığımızda, çok enteresan aramalarla karşılaştık. Google gibi arama motorlarında, kafasındaki olumsuz düşünceleri atabilmek için çare arayan insanların Google’a yazdıkları cümlelerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz. Ve bunların cevaplarını sizlere verebilmek için makalemizi yazmaya devam ediyoruz.

 • Olumsuz düşüncelerden kurtulma yolları
  Olumsuz düşüncelerle mücadele
  Olumsuz düşüncelerin önüne geçememe
  Olumsuz düşüncelerden arınma meditasyonu
  Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum
  Olumsuz düşüncelerden kurtulma duası
  Olumsuz düşünceler nelerdir
  Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için esma
  Olumsuz düşünceler nasıl değiştirilir
  Olumsuz düşünceler için dua
  Olumsuz düşünceler psikoloji
  Olumsuz düşünce kalıpları

Olumsuz düşüncelerden kurtulmanın yollarını, bu düşüncelerle mücadele etmenin önüne geçemediğin, bu düşüncelerden arınma meditasyonu gibi şeyler arayan insanların, olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulacaklarını merak eden insanların, olumsuz düşüncelerden kurtulmak için internetten dua arayan ve bunlardan kurtulmak için bu olumsuz düşüncelerin nasıl değiştirileceği ne dair araştırmalar yapan ve bu konuda psikolojisi olabildiğince bozulmuş olan arkadaşlarımız için yorulmadan makalemizi yazmaya devam ediyoruz.

Duygulara neden olan şeyler düşüncelerdir. Biraz önce söylediğim gibi, duygular bizim düşünceleri fark etmemiz için en büyük ipucumuzdur.Mesela Diyorum ki ;kendini bir Zavallı gibi hissediyorsun ya da çok aciz hissediyorsun. Evet böyle bir an bizim için örnek olabilir.Her Duygu’nun arkasından garip anlamsız basit bir düşünce olabiliyor Bu nedenle İnsanlar kendilerini yalnız hissettiklerinde ya da herhangi bir sınava girip Bu sınavdan iyi bir not alamadıklarında geri zekalı ya da insanların kendisinden tiksindiğini düşünerek Psikolojik bunalıma girebiliyor.

Bir önceki içeriğimizTelefon Bağımlılığından Nasıl Kurtuluruz ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir