Ribozomlar Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır ?

Ribozomlar ne işe yarar ? Ribozomların Protein sentezi ile ne alakası vardır ? Proteinler ile ribozomlar arasındaki farklar nelerdir ? Ribozom yapısı nasıl olmalıdır ? konusunda merakta bulunan arkadaşlarımız için yayınladığımız makalemizi sunuyoruz arkadaşlar.

Ribozomlar protein sentezi için eski bir mekanizmadır. Bütün bir ribozom türleri, bir miktar protein den oluşmaktadır. Dünyadaki hemen hemen Her canlıda, her hücrede bulunan organizmalardır. Bir organizmanın genlerindeki bilgiyi okuyabilirler. Daha sonrasında ise, bu bilgileri organizmanın vücudumuzun sistemini oluşturan protein moleküllerini inşa etmek için kullanırlar.Ribozomlar sitoplazmada serbest olarak bulunan ya da retikulum oluşturmak için endoplazmik retikulum e bağlanırlar.Bir memeli hücresinde, 10 milyondan fazla ribozom bulunabilir. Aynı mRNA iplikçiğine birkaç ribozom eklenebilir, bu yapı bir polisom olarak adlandırılır. Ribozomlar sadece geçici bir varlığa sahiptir.

 

 

Bir önceki içeriğimizBerke Bük Kimdir ? Nerelidir ? Kaç yaşındadır ? Biyografisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir