Sivilceler için en etkili çözümler

Sivilceler hepimizin korkulu rüyasıdır. Ergenlikte başlayan ve bazılarımızda ergenlik döneminin bitmesine rağmen devam etmekte olan bir sorun olabilmektedir. Doktorlar tarafından verilen ilaçların bile çözüm olamadığı noktalarda evde uygulayabileceğimiz bazı doğal ve kalıcı yöntemler vardır. Bunlara geçmeden önce sizlere sivilceler ile ilgili birkaç bilgi verelim.

SİVİLCELER NEDEN OLUŞUR ?

Ergenlikle beraber vücudumuzda hormonal dengenin değişmesi ile birlikte deride yağ üretimi artmaktadır. Bu yağ üretiminin artmasıyla beraber yağ bezelerinin dışarı açılan kısımlarında hücreler birikir ve tıkanıklıklar oluşur. Bu durum sivilce oluşumunun ilk evresidir. Daha sonra bu bölgedeki bakterilen üremesi ile birlikte iltihaplı sivilceler oluşmaktadır. Yüzümüzde kullandığımız fondöten pudra vb kapatıcılar da cildimizdeki gözeneklerin daha çok kapanmasına ve gözeneklerin içerisinde kir kalmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden naçizane fikrim cildinizde sivilce probleminiz varsa cildinize kozmetik ürünler uygulamayın.

SİVİLCELER İÇİN EVDE UYGULANACAK ÇÖZÜMLER

Öncelikle bu tedavileri uygularken sabırlı olmanız gerekmektedir. Minumum 3 – 4 haftalık düzenli bir tedavi sonrasında sonuç alabilirsiniz.

1) KARBONAT

Karbonat en etkili çözümlerden biridir. Karbonat gözenekleri temizleme ve cildi ölü hücrelerden arındırma özelliğine sahiptir. Ayrıca cildin pH seviyesini dengeler ve antiseptik özelliği ile sivilce oluşumunu engelleyebilmektedir.

Her gece yatmadan önce bir tatlı kaşığı karbonata biraz su katarak iyice karbonatık su ile karışmasını sağlayın. Daha sonra cildinize daire şeklinde masaj yaparak uygulayın. 15 dakika cildinizde beklettiklten sonra ılık su ile durulayın.

2) BAL VE TARÇIN MASKESİ

Bir yemek kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı tarçını iyice karıştırın. Daha sonra cildinize masaj yaparak bu maskeyi iyice cildinize yedirin. 15 dakika cildinizde beklettikten sonra yine ılık su ile durulayıp yatabilirsiniz.

3) ELMA SİRKESİ VE LİMON SUYU

Bir diğer en etkili ( ve tarafımca denenip sonuç alınmış) çözüm ise eşit miktarda limon suyu ve elma sirkesini bir pamuk yardımıyla her gece yatmadan önce cildinize uygulayın. 30 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık suyla yıkayıp cildinizi durulayın. Bu yöntemi her akşam yatmadan önce düzenli olarak uygularsanız 2 – 3 haftalık bir süreçte gözle görülür şekilde iyileşmeyi fark edeceksiniz. Bu karışım hem oluşmak üzere olan sivilcelerinizi bastıracak hem oluşmuş olan sivilcelerinizin iyileşme sürecini hızlandıracak hemde cildinizde kızarıklık ya da renk tonu farklılıkları varsa bu farklılıkları eşitleyecektir.

4) MADEN SUYU

Bir tatlı kaşığı süt ve 3 damla limon suyunu karıştırın. Bu karışımın içerisinde bir parça ekmek batırın. Bu ekmeği 25 dakika boyunca cildinizdeki sivilceli bölgenin üzerinde tutun. Daha sonra ılık su ile yıkayıp cildinizi durulayınız.

5) PATATES SUYU

Bir patatesi rendeleyip suyunu sıkın. Bu patates suyunun içerisine bir tatlı kaşığı bal koyun. Her gece uyumadan önce bu karışımı cildinizdeki sivilceli bölgeye uygulayarak o şekilde uyuyun.

6) ASPİRİN VE SU

4 – 5 adet aspirini bir çay tabağına koyun. Daha sonra birkaç damla su ille bu aspirinleri eritin. Sonrasında bu erimiş olan aspirinleri pamuk yardımıyla sivilceli bölgenize sürün. Bu yöntem ile çok büyük olmayan sivilcelerinizden birkaç saat içerisinde bile kurtulabilirsiniz.

7) GÜL SUYU

Her sabah ve akşam cildinizi ( mümkünse saf ) gül suyu ile temizleyerek cildinizi temizleyebilirsiniz. Gül suyu cildin arındırılıp temizlenmesine yardımcı olur ve makyaj kalıntılarından cildinizi temizler.

Adem Yavuz
Adem Yavuz hakkında 240 makale
Ellerneder.Com Site Kurucusu. Grafik Tasarımı , Web Tasarımı ve İnternet reklamcılığı. Moonstarweb Reklam Ajansı Kurucusu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*