Spordan Önce Yenmesi Gereken Besinler

Spor yapmadan önce beslenme şeklimize çok dikkat etmemiz gerekir.Çünkü spor yaptığımız zaman hem kalori dengemizi sağlamamız , hemde kas kaybı yaşamaktan kaçınmamız gerekir.

Elbette hangi besinleri tüketmemiz gerektiği ve ne kadar yememiz gerektiği yapılan sporun türüne bağlı bir durumdur.Örneğin,spordan önce bol yağlı bir yemek yiyecekseniz bir kaç saat geçmeden spor yapmanız doğru değildir.En az 3 saat kadar bekledikten sonra spora başlamanız gerekir.

Eğer 2 ya da 3 saat kadar spor yapan biriyseniz.Koca bir sandviç yiyebilirsiniz.Yağsız yemeklere yönelin.Tam buğday ekmeğinin yanında güzel bir salata yapabilirsiniz.

Eğer sporunuz 2 saat net sürüyorsa,Muz ve sütle karışım yaparak tüketebilirsiniz.Ya da karışık meyvelerden güzel bir meyve salatası yapıp tüketebilirsiniz.Tam tahıllı bir gevrek ile ılık süt içebilirsiniz.Bademli yulaf ezmesinin yanına bal ve muz dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Eğer sporunuz 1 saat kadar sürecek ise,Sağlıklı besinleri bolca içeren protein barı , yoğurt ve karışık meyveler tüketebilirsiniz.Muz,Portakal,Kivi ve elma yemenizi tavsiye edebiliriz.

Elbette sadece doğru besinleri tüketmek değil , aynı zamanda miktarını da doğru olarak ayarlamanız ve ona göre tüketmeniz gerekmektedir.Spor yapmadan önce çok yerseniz,üzerinize ağırlık çöker.Vücut direncini kaybeder ve tembelleşirsiniz.

Eğer çok az yerseniz de , vücudunuzun direnci bu sefer de az yediğiniz için spor esnasında otomatik olarak düşecektir.Spor öncesi yiyeceklerinizde kalori dengesi sağlamanız gerekir.Kadınların ortalama 200 – 250 kalori,erkeklerin ise 300-350 kalori değerinde gıda tüketmesi dengeli ve sağlıklı bir spor için ideldir.

Adem Yavuz
Adem Yavuz hakkında 240 makale
Ellerneder.Com Site Kurucusu. Grafik Tasarımı , Web Tasarımı ve İnternet reklamcılığı. Moonstarweb Reklam Ajansı Kurucusu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*