Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza yön bulma yöntemleri ile ilgili taktikler ve bilgiler vermek üzere yazımıza başlıyoruz.

Yön bulma dendiği zaman her iki doğa ile içiçe bir insansanız doğayı seviyorsanız, Maceracı bir yapınız varsa ve doğa yürüyüşleri yapmayı falan önemsiyorsanız, yön bulma yöntemleri konusunda kesinlikle bilmeniz gereken birçok konu var demektir.Özellikle de doğada dolaşırken Doğa turları yaparken kaybolduğunu göz önünde bulundurursak can simidi konumunu alan yön bulma çok ama çok farklı metotlar da karşınıza çıkacaktır Bu metotları en almamız gerekirse onlar sayesinde gidilecek yere kolayca ulaşabilirsiniz ve kaybolma tehlikesi yaşamazsınız sevgili arkadaşlar.

Yön bulma konusunda en önemli ve en çok insanlar tarafından bilinen ve uygulanan yöntem arazide Bulunduğunuz konumu Güneş’in konumuna göre ayarlayabilme nedir Yani şunu demek istiyorum Arazi nerede olursa olsun Güneşin doğduğu taraf doğduğu yön Doğuyu battığı yön ise batıyı göstermektedir.Bu durumda ise sağ kol Doğu tarafında kalır, sol kol batı tarafında kalır ,ön taraf kuzeyi arka taraf ise güneye gösterecektir. Yani yönleri bu şekilde kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu yöntem İnsanların en çok bildiği yöntem olmakla birlikte, yön bulma konusunda uygulanan daha farklı daha kritik yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemleri de sıralamamız gerekirse Çubuk ,Pusula, karınca yuvaları, Kutup yıldızı, ağaçlardaki yosunlar, camiler ve mezar taşlarını ele alabiliriz.

Yön bulma konusunda bir diğer yöntem ise çabuk metodudur. Bu ortamı özellikle filmlerde oldukça çok fazla görmüşsünüzdür sevgili arkadaşlar. Çubuk yöntemi ,yön bulmada kullanılan en eski yöntemlerden birisi olarak ortaçağ’dan bu yana kullanılan en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Bunun uygulanabilmesi için, yaklaşık 1 metre uzunluğunda bir çubuk olması gerekiyor. 1 metre uzunluğundaki bir çubuk yere dikilerek, çubuğun gölge yönü izlenir. Öğlen vakti olduğu zaman gölge en kısa uzunluktadır, yani öyle vakitleri 1 metrelik çubuğun uzun gölgesi çok kısa olacaktır. Bu en kısa uzunluk, Kuzey yönünü gösterir. Bu yöntem için Güneş tam tepede ulaşmadan çubuğun oluşturduğu gölgeye işaretlemeniz gerekiyor arkasından bir gölge noktası daha işaret diyeceksiniz ilk işaretlenen noktaya sağ ayak 2. işaretlediğiniz noktaya ise sol ayağınızı yerleştirin bu konudaki yön Kuzey işaret eder bu şekilde de yönünüzü bulmuş olursunuz.

Bir önceki içeriğimizŞovenizm Nedir? Şovenizm ve faşizm Arasındaki farklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Makalede etiketleme yok
Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir